Machančata v Bystrci

Machančata v Bystrci:

  • TERMÍN: od 14. 9. do 7. 12. 2022 (12 lekcí) – každou středu od 8:30 do 11:30
  • MÍSTO: sraz na plácku U Křivé Borovice

Cena: 1800 Kč/12 lekcí/rodina, platba převodem na účet (jednorázový vstup: 200 Kč)

Pro koho je kurz určen:

  • pro děti ve věku do 3 let a jejich rodiče, vítáni jsou také sourozenci
  • pro rodiny, které láká vzdělávání dětí v kontaktu s přírodou a chtějí poznat podobně smýšlející rodiny
  • pro rodiny, které vážně přemýšlí o zápisu dítěte do DLK Machanka nebo DS Machanka (po domluvě je možné z Machančat přestoupit do klasické docházky i v průběhu školního roku)

Kurz povede: Veronika Sonnenscheinová – zakladatelka a ředitelka organizace Machanka, která provozuje dětský lesní klub Machanka v Bystrci a Dětskou lesní skupinu Machanka v Žebětíně.

Co můžete od kurzu čekat:

Společně vy, já a vaše dítko/děti prožijeme přicházející podzim, zkusíme zažít přírodu tady a teď a to za každého počasí, naučíme se společně svobodně si hrát, starat se o sebe a tvořit, zažijeme dobrodružství, které každodenní les přináší, prožijeme svátky a tradice, které toto období přináší a konečně se podíváme do opravdové lesní školky, co tam děti a průvodci vlastně dělají, kde si hrají, kde odpočívají, kde pracují…

Na jaře bude možné navázat jarní částí kurzu a poté případně (po úspěšném zápisu do DLK nebo DS Machanka) plynule navázat na adaptační program, kde budou děti na Machance již bez rodičů, a který bude probíhat v měsících květnu a červnu.

Celý program adaptace dítěte je důležitý nejen pro dítě samotné, ale pro celou rodinu. Chtěli bychom přijímat do našich řad opravdu motivované rodiny, které vědí, do čeho jdou, a které mají zájem na předškolním vzdělávání v přímém kontaktu s přírodou.

Příprava na kurz:

Kurz probíhá venku, ideálně za každého počasí. Pokud bude extrémní nepřízeň, domluvíme se na náhradním programu nebo přesuneme kurz na jiný den. Počítejte ale s tím, že je potřeba připravit se jak psychicky, tak fyzicky do aktuálního počasí. Dobře se obléknout, dobře obléknout děti, vzít termosky s pitím a krabičku se svačinou (prosím neberte s sebou do lesa sladkosti, jogurty a přesnídávky ve skle, ideálně připravte dítěti svačinu, kterou si bude umět samo sníst). Pokud bude pršet, vezměte si nepromokavé věci a pláštěnky a odpovídající obuv, nutností je podsedák -> budeme svačit v lese.

Pokud si vaše dítě zvládne nést svůj batůžek samo, tak to je ideální stav. Může jít ostatním dětem příkladem.

Co je cílem kurzu:

Postupně seznamovat děti s tím, že se můžou postarat sami o sebe, tzn. dítě si nosí svůj batůžek, učí se vytáhnout si z něj podsedák a posadit se na něj, učí se otevírat krabičku, vytáhnout si svačinu, najíst se v lese, vytáhnout si termosku s pitím, napít se, sbalit si věci, učí se vysmrkat se -> to jsou důležité sebeobslužné věci. Neméně důležitý cíl je prožít s dětmi podzim v souladu s přírodou, tradicemi, svátky, zkoumáním, objevováním nového, opakováním zažitého a naučit se fungovat v menší partě dětí.

Spolufinancováno Jihomoravským krajem

Přihláška (společná pro všechny kroužky):