Machančata - čtvrtek

Chcete přihlásit dítě do lesní školky? Pojďte nahlédnout do jejího fungování společně s ním – přihlaste se do adaptačního kurzu Machančata. Jestli se vám hodí čtvrtek, čtěte dále. Pokud ne, podívejte se na informace k Machančatům v úterý nebo ve středu.

Machančata ve čtvrtek:

TERMÍN: od 2. 3. do 8. 6. 2023 (15 lekcí) – každý čtvrtek od 9:00 do 11:30

MÍSTO: sraz dle akutální domluvy buď „u křížku“ v Žebětíně – na začátku kaštanové aleje, která vede k Dětské skupině Machanka (mapa), nebo přímo v zázemí DS Machanka (mapa), nebo jinde dle domluvy

CENA: 2250 Kč/15 lekcí/rodina, platba převodem na účet (případně jednorázový vstup – zkušební lekce: 200 Kč)

Pro koho je kurz určen:

  • Primárně pro děti do 3 let a jejich rodiče, ale není věkově omezen. Aktivity jsou vhodné pro jakoukoliv věkovou skupinu předškolních dětí a jejich rodiny.
  • Pro rodiny, které láká vzdělávání dětí v kontaktu s přírodou a chtějí poznat podobně smýšlející rodiny.
  • Pro rodiny, které přemýšlí o zápisu dítěte do DLK Machanka nebo DS Machanka.

Kdo kurz povede:

Jedna z lektorek Machančat - Jana

Jana Moščaková – Jana absolvovala kurz Machančata minulý rok a nyní přebírá štafetu vedení. Kurz povede společně se svým synem, který chodí do třídenní docházky na dolní Machance – budete tak mít informace o školce z první ruky z pohledu maminky a dítěte.
V rámci kurzu se potkáte také s průvodci i se zakladatelkou a ředitelkou organizace Machanka Veronikou Sonnenscheinovou.

Co můžete od kurzu čekat:

Společně prožijeme přicházející jaro, zkusíme zažít přírodu tady a teď a to za každého počasí, naučíme se společně svobodně si hrát, starat se o sebe a tvořit, zažijeme dobrodružství, které každodenní les přináší, prožijeme svátky a tradice a také se podíváme do opravdové lesní školky, co tam děti a průvodci vlastně dělají, kde si hrají, kde odpočívají, kde pracují…

Účastníci Machančat budou zvýhodněni u zápisu do docházky na školní rok 2023/2024. Po případném úspěšném zápisu lze plynule navázat na adaptační program, kde budou děti na Machance již bez rodičů, a který bude probíhat v měsících květnu a červnu.

Celý program adaptace dítěte je důležitý nejen pro dítě samotné, ale pro celou rodinu. Chtěli bychom přijímat do našich řad opravdu motivované rodiny, které vědí, do čeho jdou, a které mají zájem o předškolní vzdělávání v přímém kontaktu s přírodou.

Příprava na kurz:

Kurz probíhá venku, ideálně za každého počasí. Pokud bude extrémní nepřízeň, domluvíme se na náhradním programu nebo přesuneme kurz na jiný den. Počítejte ale s tím, že je potřeba připravit se jak psychicky, tak fyzicky do aktuálního počasí. Dobře se obléknout, dobře obléknout děti, vzít termosky s pitím a krabičku se svačinou (prosím neberte s sebou do lesa sladkosti, jogurty a přesnídávky ve skle, ideálně připravte dítěti svačinu, kterou si bude umět samo sníst). Pokud bude pršet, vezměte si nepromokavé věci a pláštěnky a odpovídající obuv, nutností je podsedák -> budeme svačit v lese.

Pokud si vaše dítě zvládne nést svůj batůžek samo, tak to je ideální stav. Může jít ostatním dětem příkladem.

Co je cílem kurzu:

Postupně seznamovat děti s tím, že se můžou postarat sami o sebe, tzn. dítě si nosí svůj batůžek, učí se vytáhnout si z něj podsedák a posadit se na něj, učí se otevírat krabičku, vytáhnout si svačinu, najíst se v lese, vytáhnout si termosku s pitím, napít se, sbalit si věci, učí se vysmrkat se -> to jsou důležité sebeobslužné věci. Neméně důležitý cíl je prožít s dětmi jaro v souladu s přírodou, tradicemi, svátky, zkoumáním, objevováním nového, opakováním zažitého a naučit se fungovat v menší partě dětí.

Přihláška:

Spolufinancováno Jihomoravským krajem