Akce

JARMARK na Machance

Ve čtvrtek 11. května 2023 se koná druhý ročník JARMARKU NA MACHANCE. Přijďte za námi na dolní Machanku (Dětská skupina Machanka v Žebětíně) užít si příjemné májové odpoledne.

Od 14 do 18 hodin bude připravené občerstvení, dílničky pro děti, stánky s drobnostmi ke koupi, hudba…

🌸 dobré jídlo
🌸 točené pivo, limo
🌸 káva
🌸 palačinky
🌸 srdce z perníku
🌸 sušené bylinky
🌸 workshop práce se dřevem – výroba luku
🌸 malování na obličej
🌸 bazárek knih a dětského oblečení
🌸 a další radosti, které vám postupně představíme…

Výtěžek z akce podpoří činnost organizace Machanka.

Jste srdečně zváni!

jarmark na Machance

Na co se můžete těšit:

5

Workshop práce se dřevem

Láká vás práce se dřevem? Na jarmarku bude možnost vyrobit si pravý lesní luk a šípy, které budete moci vyzkoušet v lukostřelecké aréně. Každou celou hodinu od 15:00 bude možné zúčastnit se workshopu práce se dřevem, kterým vás provedou dvě zkušené lektorky. Místa na workshopu jsou z důvodu bezpečnosti práce a množství materiálu omezená, zarezervujte si místo:

4

Dobré jídlo a pití

Budeme mít pro vás připravené slané i sladké dobroty, např. grilovaný hermelín, quishe nebo zákusky z rodinné firmy našeho průvodce Vládi. 

Protože doufáme, že sluníčko už nás bude pěkně hřát, připravujeme pro vás míchané drinky, točenou limonádu i pivo pro uhašení žízně. Sudy s chmelovým mokem se přikutálí z nedaleka, a to z lokálního žebětínského pivovaru Richard. 

JARMARK (1)

Stánek s výrobky dětí a domácími produkty

Jarmark a domácí produkty k sobě patří jako malé dítě a kaluž plná vody. Kupte si na Machance sazeničky, sirupy, bylinky nebo zavařeniny. Děti v docházce svými šikovnými prstíky vyrábí domácí těstoviny, trhají a suší bylinky jako maliník, podběl nebo jahodník, pečou perníčky… Přijďte si pro některou s láskou vyrobených dobrot!

3

Malování na obličej

Proměnit se v tygra, motýla, Spidermana nebo Elsu? Není problém. Maminka Lenka už rozcvičuje zápěstí, aby vašim dětem pomalovala obličej nejroztodivnějšími vzory. Protože Jarmark na Machance je také oslavou dětství a na žádné dětské oslavě malování na obličej přece nikdy nechybí!

A také fotokoutek, profesionální focení, dílničky a další...

Beseda ŠKOLNÍ PŘIPRAVENOST dětí z lesní školky

Čtvrtek 20. 4. 2023 od 16:16 do 18:00 na zastřešené terase restaurace KamJinam (Kamechy 1025/55, 641 00). 
Vstupné 50 Kč.

V první části vám naše průvodkyně Petra, zkušená předškolní pedagožka s praxí v lesní i klasické školce, přiblíží, co to je školní zralost a školní připravenost, jaké oblasti vývoje dítěte sledujeme a jak se v jednotlivých oblastech děti rozvíjejí v prostředí lesní školky.

Ve druhé části zmapujeme možnosti, jaké máte jako rodiče nastávajícího prvňáčka – jaké školy jsou v Bystrci a okolí, do jakých škol chodí bývalí předškoláci z Machanky, jaké jsou podmínky pro tzv. domácí vzdělávání.

Ve třetí části bude prostor pro vaše otázky a diskuzi

 

Rezervujte si, prosím, místo na besedě vyplněním formuláře zde na stránce. 

Pokud máte o besedu zájem, ale nehodí se vám termín, dejte nám o tom vědět – také rezervačním formulářem – zaškrtnete možnost, že máte zájem o jiný termín. 

Slavnost Vynášení Morany 21. 3. 2023

Přijďte za námi v úterý 21. března 2023 na dolní Machanku (Dětská skupina Machanka v Žebětíně) rozloučit se se zimou a přivítat jaro!

Od 16 hodin můžete přicházet a zapojit se do vyrábění Morany.

V 16:30 hodin se u ohně rozezní bubny, poděkujeme Zimě a za veselého zpěvu „Neseme Moranu pěkně vystrojenú, na vršku červenú, na spodku zelenú“ ji vyneseme pryč. Jaro odemkneme symbolickým zasazením petrklíče.

Vynášení Morany -průvod

Pak už můžeme začít pečovat o zahrádku, pomalovat si květináček, zasadit semínka, zpívat, hrát si a dýchat čerstvý jarní vzduch.

Konec kolem 18. hodiny.

S sebou můžete přinést barevnou pentličku pro Moranu (třeba kus vlny nebo proužek krepáku), něco dobrého na společný stůl, piknikovou deku na sednutí, hudební nástroj.

Dny otevřené Machanky 21. a 25. 3. 2023

Zajímá vás, jak to na Machance vypadá a chcete se potkat s průvodci a dalšími rodinami? 

PŘIJĎTE SE NA MACHANKU PODÍVAT!

Dětská lesní skupina Machanka

úterý 21. 3. 2023 od 16 do 18 h

Do Dětské skupiny se můžete přijít podívat v rámci slavnosti Vynášení Morany. Přicházet můžete od 16 hodin, ještě před samotným vynesením Morany budete mít čas prohlédnout si zázemí. Jestli máte otázky k provozu školky, určitě vám kdokoli z průvodců nebo rodičů rád odpoví.

Pohled na zázemí Dětské skupiny Machanka

Na Dolní Machanku (v Žebětíně) se dá dojet autem – parkovat se dá přímo před areálem nebo na plácku u silnice ještě před kaštanovou alejí. Další možnost je přijet autobusem na zastávku Drdy nebo Křivánkovo náměstí a ze zastávky dojít cca 1 km pěšky. Z Kamech se dá dojít pěšky přes les nebo kolem Žebětínského rybníka, tyto trasy ale doporučujeme jedině bez kočárku. Vzhledem k očekávané návštěvnosti doporučujeme zvolit jiný způsob dopravy než auto. >>mapa<<

Dětský lesní klub Machanka

sobota 25. 3. 2023 od 11 do 15 h

V sobotu 25. 3. bude na tzv. Horní Machance probíhat brigáda rodičů, což je tradiční příjemná akce, na které se společně s rodiči a dětmi staráme o zázemí, vytváříme nové herní prvky pro děti nebo třeba vyvýšené záhony či nový dřevník, štípeme dřevo a další práce, které jsou zrovna potřeba. Někdy děláme společné jídlo na ohni, jindy opékáme špekáčky. Zveme vás mezi nás! Můžete si prohlédnout zázemí, posedět u ohně a dát se do řeči s rodiči nebo průvodci a zjistit tak odpovědi na svoje otázky.

Ranní kruh v DLK Machanka

Do Dětského lesního klubu Machanka, který se nachází v lese kousek od Ríšovy studánky, je potřeba přijít pěšky z Kamech od Křivé borovice, případně ze Žebětína nebo od přehrady… Z každé strany je to na Machanku cca 3 km pěšky. Cesta je bez problémů sjízdná kočárkem. Podívejte se na >>mapu<<.

Martinská slavnost 20. 11. 2022

Zveme vás na martinskou slavnost k nám na dolní Machanku v Žebětíně.
Přicházet můžete od 14 hodin. Bude možnost posedět u ohně, popovídat, zazpívat, ohřát se (podsedák s sebou, hudební nástroje vítány), dát si kávu nebo čaj uvařený na ohni (hrníček/plecháček s sebou), podělíme se o martinské rohlíčky nebo jiné dobroty (kdo co přinese), děti si mohou s rodiči projít novou úkolovou stezku se zvířátky.
Kolem 16 h se začneme rozhlížet, jestli náááhodou okolo nepojede Martin na koni, abychom se na vlastní oči podívali, jak se podělil o svůj plášť. Zažehneme lucerničky (přineste si s sebou, snadno si je vyrobíte třeba ze zavařovačky) a vydáme se průvodem směrem ke křížku, kde se rozejdeme do svých domovů.