Dětský lesní klub Machanka

Děti v dětském lesním klubu Machanka hrají kuličky před chatou

Vše, co potřebujete vědět:

Zázemí a doprava

Chata Machanka (tzv. horní Machanka) se nachází v blízkosti Ríšovy studánky, na oploceném pozemku v lese. Uvnitř zrekonstruované chaty je šatna, WC s umývárnou, prostorná společenská místnost s krbem a kamny (vhodná k hraní, tvoření, stravování v nepřízni počasí), kuchyňský kout a podkrovní místnost pro odpočinek. Venku na pozemku kolem chaty je ohniště, krmítka pro ptáčky, záhonky, kompost, suchý záchod, pískoviště, táborové týpí a totem. Plánujeme vybudování zastřešené terasy. 

Ranní kruh v DLK Machanka

Jako místo srazu nám slouží plácek „U Křivé borovice“ na Kamechách (mapa). Odtud vede nejkratší a nejpříjemnější cesta na horní Machanku. K přesunu do zázemí slouží 9místné osobní auto vybavené dětskými sedačkami, zkušeným řidičem a povolením vjezdu do lesa. Celá trasa přesunu vede bezpečně po lesní cestě v zákazu vjezdu.

Přímo na horní Machanku můžete přijít pěšky nebo přijet na kole. Ze všech světových stran se pohodlně dostanete přibližně tříkilometrovou cestou k Ríšově studánce a od ní je to na Machanku 500 metrů po zeleně značené trase směrem na Helenčinu studánku. K Ríšově studánce můžete vyrazit například ze Žebětína po modré, z Kamech po červené a pak po modré, z Rakovce po žluté, z Jelenice a Obory po zelené, od hradu Veveří po modré nebo z Hvozdce po žluté. Na většinu výchozích míst je možné dojet autobusem.

DLK Machanka se nachází v Podkomorských lesích

Provozní doba a program dne

Ve školním roce 2023/2024 je DLK Machanka v provozu od 4. 9. 2023 do 26. 6. 2024, pondělí až středa 8:30 – 16:00.

Zavřeno je o víkendech (krom mimořádných akcí), ve svátky, v době vánočních prázdnin a při sanitárních dnech 2x ročně. Ostatní prázdninové dny během školního roku je školka v provozu.

Program dne

  • 8:30/9:00 – sraz rodičů, dětí a průvodců u Křivé borovice, přesun na Machanku 
  • 9:30 – ranní kruh – přivítání, seznámení s tématem dne, pohybové hry, říkanky a písničky
  • 10:00 – svačina, výprava do lesa, volná hra v lese
  • 12:00 – oběd na Machance
  • 12:30 – odpočinek, četba příběhů, spánek nebo klidové činnosti
  • 14:00 – svačina
  • 14:15 – volná hra v areálu Machanky, nabídka výtvarných/hudebních/pohybových činností
  • 15:15 – odpolední kruh – reflexe uplynulého dne, rozloučení, přesun ke Křivé borovici
  • 16:00 – předávání dětí rodičům u Křivé borovice

Strava

DLK Machanka na základě dohody s rodiči stravu nezajišťuje. Dopolední svačinu si děti nosí z domu. Obědy a odpolední svačinky připravují rodiče, kteří se k tomu dobrovolně přihlásili (kdo nechce, ten nevaří – netřeba se obávat). Každý den si pochutnáváme např. na výborné husté polévce, guláši, omáčce… K odpolední svačince bývá obilná kaše, pečivo s pomazánkou, jogurt s ovocem a oříšky nebo třeba domácí buchta. Pitný režim je zajištěn po celý den, nutná je vlastní láhev/termoska. Pitnou vodu čerpáme ze studny. V chladných dnech vaříme teplý čaj. Stravné se hradí zvlášť a činí 80 Kč za den (oběd, odpolední svačinka, pitný režim).

Děti v lesní školce Machanka obědvají venku u stolu